npistanbul.com
JCI
ISO 9001:2008
Dalgalanan Türk Bayrağı

NPAMATEM Tedavi Olanakları

NPAMATEM Tedavi Olanakları

NPİSTANBUL Beyin Hastanesi, tedavi, hizmet ve güvenlikteki kalitesiyle AMATEM ruhsatı alan ilk özel hastane oldu.

Türkiye’nin nöropsikiyatri alanında ilk yataklı özel hastanesi olan Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi, Sağlık Bakanlığı’ndan AMATEM ruhsatı aldı. Türkiye’nin nöropsikiyatri alanında ilk yataklı özel hastanesi olan Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi, Sağlık Bakanlığı’ndan AMATEM ruhsatı aldı. Bu sayede bağımlılık alanında kullanılan bazı özel ilaçları da tedavide kullanabilmekteyiz.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Yrd.Doç.Dr.Onur Noyan, Sağlık Bakanlığı tarafından özel kuruluşlara da AMATEM izni verilmeye başlandığını belirterek “Biz özel hastane olarak Türkiye’de AMATEM ruhsatını alan ilk JCI akreditasyonlu özel psikiyatri hastanesi olduk. Bu açıdan önemli bir gelişme. Öte yandan devletin AMATEM’leri yeterli değil. Hem fiziki olarak hem de personel olarak… O yüzden özel hastanelere bu izinlerin verilmesi bu açıdan önemli. AMATEM olarak tanımlanmış olmanın getirdiği avantajlar var. Örneğin AMATEM bünyesinde yazılan bazı özel ilaçlar vardı. Bugüne dek psikiyatri uzmanı bu ilaçları yazamıyordu. Özellikle eroin bağımlılığı tedavisinde kullanılan ilaçlar. Biz de bu ilaçları artık yazabileceğiz. Ruhsat, bu açıdan önemli’ dedi.

NPAMATEM Tedavi Olanakları 2

AMATEM’LERDE GÜVENLİK ÇOK ÖNEMLİ!

Yrd.Doç.Dr.Onur Noyan, Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nin bu alandaki farklılıklarını da şöyle açıkladı:

“Burası öncelikle JCI akreditasyonu olan psikiyatri hastanesi bünyesinde açılan ilk özel AMATEM… Dolayısıyla kalitesini de kriterlerini de bu yönde takip etmek gerekiyor. İkincisi güvenlik açısından farklı diyebiliriz, bizde kademeli güvenlik unsuru var. Biliyorsunuz bu tip hastaların tedavi olduğu hastanelerde bir takım istenmeyen olaylar yaşanabiliyor. Hastaneye madde getirilmesi gibi olaylar… Bugüne kadar hastanemizde böyle bir sıkıntı olmadı. Hastamız hastaneye geldiğinde ayrıntılı üst araması yapılıyor. Her odada 24 saat kamera sistemi mevcut. Ayrıca malzeme olarak da kırılmaz cam kullanıyoruz.  Hasta güvenliği için herşey düşünülmüş.

YÜKSEK GÜVENLİK VE KONFOR BİRARADA

Hastalar kendilerini evinde gibi hissediyor ve tatildeymiş gibi tedavi görüyor. Spor yapıyorlar. Özel hastane olduğumuz için güvenlik ve konforu dengede tutmak lazım. Biz bu konuda da başarılıyız.

 Bir diğer farklılık da aileler ve hastalar açısından. Hasta tedavi konusunda  istemsiz dahi olsa, hastalıkla ilgili farkındalığı yoksa biz hastanın motivasyonundan ziyade doktorunun uygun gördüğü, ailenin de bu konudaki görüşlerini ön planda tutarak yatışlarını yapıyoruz. Türkiye’nin ilk psikoacil ambulansı ekibine sahibiz, hastayı Türkiye’nin neresinde olursa olsun evinden alarak hastaneye getirebiliyoruz.

GELİŞMİŞ TOKSİKOLOJİ LABORATUVARI

Öte yandan gelişmiş bir toksikoloji laboratuvarımız var. Türkiye’de başka hiçbir merkezde olmayan özel cihazlarımız var. Toksikoloji taramalarımızı sonradan teyide gerek olmayan bu makinamızla yapıyoruz.

KİŞİYE ÖZEL İLAÇ TEDAVİSİ UYGULUYORUZ!

Hastalarımızın psikiyatri alanında kullandığı hemen hemen bütün moleküllerin de kan düzeyine bakabiliyoruz. Fenotip ve genotip çalışmalarını yapıyoruz. Dolayısıyla bağımlılıkta da kişiye özel ilaç tedavisini sağlayabiliyoruz.

NPAMATEM Tedavi Olanakları 3

DOKTORLAR DA KİŞİYE ÖZEL!

Tedavi sürecinde psikoterapi sürecinde de biraz farklı bir yaklaşım sergiliyoruz. Yatan hastaların motivasyonunu artıran bir puan sitemimiz var, farklı bir yaklaşımımız var. Diğer hastanelerde olmayan bir başka özelliğimiz de hastaya özel tedavi ile birlikte her hastanın özel bir doktoru oluyor, serviste ayrı poliklinikte ayrı doktoru oluyor. Serviste ayrı bir psikoloğu oluyor. En az iki günde bir yapılandırılan psikoterapi seansları oluyor. Bağımlı grup tedavileri oluyor. Ailelere de ücretsiz eğitim veriyoruz.”

NPAMATEM multidisiplinler tedavi anlayışı ile hastalarına hizmet vermektedir. Kanıta dayalı, hasta odaklı, bireyselleşmiş tedavi uygulanmaktadır, Hem psikiyatri, psikoloji hem de sosyal hizmetler uzmanının ortak çalışması ile tedavi uygulanmaktadır. Türkiye’de bağımlılık alanında uzman isimlerin biraraya geldiği tedavi kadrosu ile hizmet verilmektedir,

Tedavi kadar koruyucu hizmetler ve rehabilitasyon anlayışı da önemsenmektedir. Tedavi edilen her hastaya ilaç tedavisi, bireysel ve grup terapilerinin yanı sıra aile ve evlilik terapisi de uygulanmaktadır. Bağımlılık ile birlikte seyreden ek psikiyatrik hastalıkların aynı anda ayrı bir serviste tedavi edildiği Türkiye’deki tek merkezdir. Hastanın tedavi takibinde, madde kullanıp kullanmadığını saptamak amacıyla İleri Toksikoloji Laboratuvarı’nda, dünyadaki en gelişmiş teknolojiler kullanılmaktadır,

İleri Toksikoloji Laboratuvarı, Türkiye’de referans kurum olarak kabul edilmektedir. Yataklı tedaviden sonra, tedavi planlarının hazırlanması, takip edilmesi, yapılandırılmış, kişiye özel ilaç tedavilerinin yanı sıra psikososyal tedavinin ve rehabilitasyonun da devam etmesi,

Bağımlılık kliniğinde hastalarımızın tedavisini daha etkin hale getirmek için hizmetlerimiz: 
 
Günaydın Toplantıları
Günaydın toplantılarının amacı kişilerin bir önceki günlerinin nasıl geçtiğine dair serviste yaşanan önemli olaylar, sorunlar ve bugünleriyle ilgili planları ve kendilerini bugün nasıl hissettikleri hakkında paylaşımlarda bulunmalarını sağlamaktır. 

Hastalarımızı daha iyi anlamak ve birlikte yol alabilmek adına hastanın bir günü günaydın toplantısı doktor, psikolog ve hemşirelerimizin de katılımıyla tüm tedavi ekibi ile birlikte yapılır.
 
Vizit
Hastamızın bireysel doktor, psikolog, hemşiresinin katılımıyla yapılmaktadır.
 
Konsey Viziti
Haftanın bir günü kliğimizdeki tüm tedavi ekibinin katılımıyla konsey viziti yapılmaktadır. Bu vizitlerde, hastalarımızın detaylı tartışılması ve uygulanabilecek ileri tedavi seçenekleri konuşulmaktadır.
 
Etkileşim grupları

- Haftanın üç günü yapılan etkileşim grup oturumları farklı konular içermektedir.
- Oturum başlıkları aşağıdaki gibidir:
- İletişim becerileri
- Öfkenin tanınması ve baş etme yolları
- Stresin tanımlanması ve baş etme yolları
- “Ben Bilirim” bilgi yarışması
- Değişim döngüsü
- Farkında nefes oturumu – düşünce gezdirme
- Dürtü kontrolü ve emosyonel yetilerin geliştirilmesi
- Nirengi noktası
- Bağımlılık grup terapisi
- Haftanın her günü uzman psikologlar tarafından SAMBA programı uygulanmaktadır.
(Ögel K., Koç C., Aksoy A., Basabak.,A, Evren C. Sigara, Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Programı (SAMBA). Yeniden Yayınları, İstanbul, 2012)
 

ERGOTERAPİ
 

Resim Terapisi
Haftanın belli gün ve saatlerinde uzman psikolog ve ergoterapistler eşliğinde uygulanmaktadır. Terapistlerimizce hastalarımızın bireysel çalışmaları değerlendirilmektedir.

Spor terapisi
Haftanın belli gün ve saatlerinde spor eğitmeni eşliğinde uygulanmaktadır.

Ebru çalışması
Haftanın belli gün ve saatlerinde uzman psikolog ve ergoterapist eşliğinde uygulanmaktadır. Terapistlerimizce hastalarımızın bireysel çalışmaları değerlendirilmektedir.

Müzik Terapisi
Haftanın belli gün ve saatlerinde uzman psikolog ve alanda çalışan müzisyenler eşliğinde uygulanmaktadır. Oturum, farkında nefes çalışmasıyla sonlandırılır.
 
El sanatları çalışmaları
Haftanın belli gün ve saatlerinde uzman psikolog ve ergoterapist eşliğinde uygulanmaktadır. Terapistlerimizce hastalarımızın bireysel çalışmaları değerlendirilmektedir

Ahşap boyama çalışmaları
Haftanın belli gün ve saatlerinde uzman psikolog ve ergoterapist eşliğinde uygulanmaktadır. Terapistlerimizce hastalarımızın bireysel çalışmaları değerlendirilmektedir.