npistanbul.com
JCI
ISO 9001:2008
Dalgalanan Türk Bayrağı

Mavi Klinik NPAMATEM

Mavi Klinik NPAMATEMHastanemizde bulunan her servis yatarak tedavi alan hastaların mahremiyetleri ve hastalığın risklerine göre belli kurallar çerçevesinde oluşturulmuştur.
Bu klinik sağlık personeli haricinde kimsenin alınmadığı bağımlılık hastalarının yatarak tedavi gördüğü NPAMATEM servisidir.

Sağlık personeli haricindeki; yemekhane ekibi, teknik ekip, ergoterapi ekibi vb. personelin servise giriş çıkışı kat sorumlu hemşiresinin denetiminde kontrollü şekilde yapılmaktadır. Hasta yakınları servis içine alınmamaktadır.

Sorumlu kat psikoloğu yönetiminde,servis hemşireleri eşliğinde günaydın toplantısı, grup terapileri ve sanat eğitmenleriyle birlikte ergoterapi çalışmaları ve müzik terapilerinin yapıldığı çok amaçlı salonu mevcuttur.

Ayrıca bu salonda hastalarımızın öğünlerini hep birlikte yiyebilecekleri bir masa, egzersiz yapabilmeleri için kondüsyon aleti, kitap – dergi okuyabilmeleri için kitaplık bulunmaktadır.Play station,langırt,okey,tavla,satranç,monopoli,hafıza oyunları,tabu,masa futbolu,puzzle,mini bowling gibi hastaların sosyal etkileşimini arttırmaya yönelik grup oyunları mevcuttur.

Kliniklerde misafirlerimiz için çoktan seçmeli yemek menüsü sunulmaktadır.

Bu serviste turuncu ve pembe klinikten farklı olarak puan sistemi uygulanmaktadır,Hastalarımız bu kattaki faaliyetlere katılarak her bir faaliyetin karşılığı olan puana hak kazanır.Bu puanların toplamında kafeterya,aileyle telefon/yüzyüze görüşme izinleri doktor onayı da alınarak açılır.Hekimin onay vermesi durumunda doktorun ve hastane kurallarının belirlediği çerçevelerde kontrollü olarak cep telefonu,bilgisayar kullanılabilmektedir.

Yumuşak odası mevcut değildir.Yumuşak oda ihtiyacı doğan hastalar akut durumu düzelene kadar yumuşak odası olan yüksek güvenlikli servislere transfer edilir.
Katlar içinde sigara içilmemektedir. Her katta hastaların sigara ihtiyaçlarını karşılayıp ,vakit geçirebilecekleri güvenlikli kat bahçeleri mevcuttur.Hastalara günde bir paket sigara teslim edilmektedir.Hasta güvenliği gereği hastaların çakmak taşımasına müsaade edilmemektedir.Çakmak ihtiyaçları sağlık güvenlik personeli tarafından karşılanmaktadır.

Mavi Klinik NPAMATEM 2

SERVİSLERİN GÜVENLİK ÖZELLİKLERİ

 • Tüm servisler 7/24 merkezi kamera sisteminin kontrolü altındadır, yalnızca hasta banyolarında mahremiyet gereği kamera bulunmamaktadır. Ancak hastaların banyoda geçirdikleri süre hemşire veya sağlık güvenlik personelinin gözetimindedir.
 • Servis girişlerinde iki adet mdf kaplı, kenarları profil ortası ağaç dijital fotoselli kapı ve iki kapı arasında ara koridor bulunur. Dijital kapılar özelliği gereği birbiriyle ilişkili olup biri kapanmadan diğeri açılmaz özelliktedir. Bu sayede hasta servisin ilk kapısından geçse dahi ikinci kapı kapalı olduğundan ara koridordan servis dışına çıkamaz.
 • Kat içinde elektrik prizlerinden gelen akım 250 volt değil 12 volttur.
 • Hasta odalarındaki televizyonlar oval kabine gömülü vaziyettedir.
 • Mavi,pembe,turuncu ve açık kliniklerde hasta yatakları ahşaptır,düşme riskine karşı yerden 30 cm yükseklikte köşeleri yumuşatılmış ve deri ile kaplanmış vaziyettedir. Turkuaz ve genel klinikte motorlu yatak kullanılmaktadır.
 • Banyodaki ve dolap içindeki  askılıklar 3 kg dan fazla,duş askılığı 30 kg dan fazla ağırlık taşımaz ve hastanın kendine  zarar verme riskini ortadan kaldıracak şekildedir.
 • Musluktan akan su sıcaklığı 30 derecenin üzerine çıkmaz ısıyla yaralanmayı önleyecek şekilde planlanmıştır.
 • Açık,turkuaz,genel ve mavi klinik sebillerindeki su 90 dereceyi,pembe ve turuncu klinikteki su sebillerindeki 60 dereceyi geçmeyecek şekilde ayarlıdır.
 • Banyodaki ayna içe konkav,kesmez mikadan üretilmiştir.Kesi riskini önlemeye yöneliktir.
 • Banyodaki çöp poşetleri 55-60 cm uzunluğunda ve 8-10 mikron kalınlılığındadır. hastanın kendine zarar verme riskini ortadan kaldıracak şekildedir.
 • Mavi,pembe ve turuncu klinikteki hastalara kullanım amaçlı verilen havlular 50*65 cm boyutundadır.Daha büyük boyutta havlunun kullanılmasına müsaade edilmez.Açık,turkuaz ve genel kliniklerde,hastalar kendi getirdikleri her boyut havluyu kullanabilir. 
 • Mavi , pembe ve turuncu klinikler de hastaların temizlik malzemesiyle kendilerine zarar verme girişimlerini önlemek amacıyla,kullanım anında ihtiyaçları kadar şampuan verilir ve banyodaki sabunluklara sıvı sabunlar az miktarda koyulur.Genel,turkuaz ve açık kliniklerde hastalar kendi getirdikleri temizlik malzemelerini yanlarında bulundurabilir.
 • Servislerde hastalara yemek servisleri zarar vermeyen özel plastik malzemeden yapılmış tabuldot,çatal,bıçak ve kaşıkla yapılır.
 • Pembe ve turuncu kliniklerde eksite-saldırgan hastaların kısıtlaması amaçlı 2 şer adet yumuşak oda mevcuttur.Yumuşak odaların duvarları 1.5 cm kalınlığında süngerin üzeri deri ile kaplanmış vaziyettedir.Tavanda kamera izlemi yapılabilen duvara gömme noktasal açıklığı bulunan gizli kamera mevcuttur.
 • Kafeteryadan hastalara,personele ve yakınlarına yapılan servislerde plastik veya karton malzeme kullanılır.
 • Turuncu,Mavi,Pembe kliniğe alınacak hastalar fiziksel arama yapılarak servise kabul edilir.Bu sayede hastanın kendine veya çevresine zarar verebileceği herhangi bir nesnenin servise girişi engellenir.
 • Turkuaz ve genel klinik harici servis içine ziyaretçi kabul edilmez,Hastaların ziyaretçileriyle buluşmaları kafeterya-bahçe alanında SGP gözetiminde gerçekleşir.Bilgi Güvenliği’ne uygun olarak önceden hasta aile temsilcisi tarafından belirlenmiş olan ziyaretçi listesi haricinde gelen ziyaretçi,hasta kodunu bilse bile hastanın doktorunun ve hasta yakının onayı olmadan hastayla görüştürülmez.Bu sayede hastanede savunmasız halde olan hastanın,hastane dışı faktörlerle zarar görmesi engellenir.
 • Hemşirelerin servise tam anlamıyla hakim olabilmeleri  amacıyla, banko servisin ortasında planlanmış ve hemşire bankolarına giriş kapıları kartlı geçiş sistemi özelliğinde olup bu sayede sağlık personeli harici kişilerin hemşire bankosuna girişi engellenmektedir.